Światło lasera


Laser jest lampą, w której wykorzystuje się wzmocnienie promieniowania elektromagnetycznego, przy czym otrzymywane promieniowanie charakteryzuje się znacznie większym natężeniem, niż konwencjonalne źródła światła.

Światło lasera

Laser jest lampą, w której wykorzystuje się wzmocnienie promieniowania elektromagnetycznego, przy czym otrzymywane promieniowanie charakteryzuje się znacznie większym natężeniem, niż konwencjonalne źródła światła. Do biostymulacji w lecznictwie wykorzystywane są lasery niskoenergetyczne. Promieniowanie to wywołuje wiele korzystnych zmian w organizmie np. zwiększa syntezę kolagenu, białek oraz kwasu RNA, zwiększa potencjał błon komórkowych, poziom hormonów oraz neuroprzekaźników układu nerwowego. Ważną rolę odgrywa zwiększenie fagocytozy oraz prostaglandyn.

Wskazaniem do niskoenergetycznej terapii laserem jest trudne gojenie się ran i owrzodzeń, reumatoidalne zapalenie stawów, utrudniony zrost złamanych kości, zwyrodnienie stawów kręgosłupa, zapalenia okołostawowe, przeciążenia tkanek miękkich i kości, zapalenie ścięgien, neurobóle, neuropatia oraz trądzik. Pozytywne efekty laseroterapii uzyskuje się w leczeniu zapalenia zatok i przyzębia. Przeciwwskazania dotyczą ciąży, chorób nowotworowych.

Zabieg naświetlania lampą lasera jest wykonywany bezpośrednio na skórę, całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Wykonywanie wymaga jedynie przestrzegania określonych przepisami czynności i środków zabezpieczających personel i osobę poddaną zabiegowi np. zakładanie specjalnych okularów ochronnych.

Lasery znalazły także zastosowanie w kosmetologii do likwidacji przebarwień skóry, zmniejszania zmarszczek i blizn.